Palmy wielkanocne są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej w Kościele katolickim. W Polsce zwyczaj ten obchodzony jest od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, które symbolizują nieśmiertelność duszy.
W Polsce tradycja robienia palm wielkanocnych najbardziej zachowała się na Kurpiach, w miejscowościach Lipniki i Łyse oraz w Małopolsce w tym w Lipnicy Murowanej. Co roku odbywają się tam konkursy na najpiękniejszą i największą palmę. Niektóre z nich osiągają wysokość nawet kilkudziesięciu metrów (najwyższa miała ponad 35 m). Dekoracje do palm nierzadko przygotowuje się już od początku Wielkiego Postu.
My również chcieliśmy spróbować swoich sił i w odpowiedzi na ogłoszony przez księdza konkurs na początku Wielkiego Postu na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną w naszej parafii, w marcu w okresie przedświątecznym wzięliśmy się do pracy w bibliotece w Owieśnie. Swoją pracę rozpoczęliśmy od nauki robienia wcale niełatwych do wykonania kwiatków z bibuły ale po kilku spotkaniach i wielu godzinach nauki wychodziły nam cuda. Powstało bardzo sporo ładnych i kolorowych kwiatów, które posłużyły nam do przygotowania palmy wielkanocnej. Następnym etapem było przyniesie materiałów niezbędnych do wykonania naszej wspólnej palmy oraz jej finalne wykonanie. Nasza palma osiągnęła wysokość 5m i wyszła przepiękna. Zresztą oceńcie Sami oglądając zdjęcia . Konkurs miał miejsce w niedzielę w kościele parafialnym p.w. św. Jadwigi w Przedborowej . Ogłoszenie wyników odbyło się w Wielki Czwartek – WYGRALIŚMY!!!. Ale dla nas nieważne są wyniki ale to że mogliśmy się spotkać po raz kolejny w bibliotece, zrobić coś wspólnie oraz nauczyć się czegoś nowego.