Po raz kolejny nasze działania zostały docenione. Owiesno- Wieś Okrągłego Zamku zajęło drugie miejsce w Konkursie Piękna Wieś Dolnośląska w kategorii “Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” .
Konkurs “Piękna Wieś Dolnośląska” zorganizowany został przez Urząd Marszałkowski już po raz dwunasty. To jeden z elementów wsparcia, jakie Urząd przygotował dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej. Jego celem jest wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej kreatywnych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich, które staną się przykładem dla innych wsi do realizacji podobnych przedsięwzięć.
O laury w dwóch kategoriach: “Najpiękniejsza wieś” oraz “Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” walczyło kilkanaście dolnośląskich gmin. Ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa, w tym roku nie odbyły się wyjazdy terenowe komisji, a wybór laureatów obu kategorii został dokonany na podstawie materiałów przesłanych z gmin.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 17 wsi z 13 gmin, w tym do kategorii “Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” – 9 projektów. Do udziału w pracach komisji konkursowej powołanej przez Marszałka Województwa zaproszeni zostali przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Drugie miejsce w kategorii “Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” Owiesno zdobyło za projekt pn. “Zamkowa przystań – przestrzeń dla radości i aktywności”.
“Zamkowa Przystań” to niezwykłe miejsce, które jest sercem “Wsi Okrągłego Zamku’. Powstało przy ogromnym zaangażowaniu mieszkańców wsi. Jeszcze kilka lat temu znajdowało się tam stare, zrujnowane miejsce skupu mleka, nieużywana i zaniedbana remiza strażacka i zarośnięty park z kilkoma ławkami. Teraz to zupełnie inna przestrzeń, która jest dumą miejscowości i służy rozwojowi przedsiębiorczości społecznej.
Odnajdziemy tam m.in. “Salę rycerską”, “Studnię spełnionych marzeń”, “Rycerski skwerek” i “Zamkowy amfiteatr”. Na odwiedzających czekają też liczne gry i zabawy w stylu rycerskim, jak np. warsztaty “Zamkowy Skryba” czy “Zamkowe zmagania”.
Jak podkreśliła komisja konkursowa, projekt ten doskonale wpisuje się w zasady Odnowy Wsi – jako przykład projektu oddolnego, bazującego na własnych zasobach i dającego możliwość pozyskiwania środków finansowych jej mieszkańcom.
Serdecznie gratulujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego sukcesu!
Źródło: UG Dzierżoniów