W ramach projektu sfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.31 „Funkcjonowania lokalnej grupy działania nabywanie umiejętności i aktywizacja” objętego PROW na lata 2007 – 2013 europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie,
Stowarzyszenie “Ślężanie -Lokalna Grupa Działania” zorganizowała warsztaty podczas których mieszkańcy Owiesna, Piławy Dolnej i Mościska opracowały dla naszej miejscowości pieszy szlak zwany questem a dokładnie:
QUEST O ZAMKU W OWIEŚNIE PRZEZ TEMPLARIUSZY ZBUDOWANYM.
Co tojest questing?
Questing – Wyprawy Odkrywców to program promujący w Polsce i za granicą metodę odkrywania i promocji danego miejsca w oparciu o lokalne dziedzictwo kulturowe, przyrodnicze i historyczne.
Questing został spopularyzowany w Stanach Zjednoczonych, w Polsce z powodzeniem rozwija się od kilku lat. To edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania!
Jest to także oryginalna metoda odkrywania i promocji dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego danego regionu czy miejscowości.
Questy – wyprawy odkrywców to nieoznakowane w terenie trasy, którymi uczestnik zabawy porusza się na podstawie wierszowanych wskazówek.
To wreszcie atrakcyjne narzędzie edukacji regionalnej. Każdy quest prezentuje konkretny temat , dlatego w jednej miejscowości może powstać kilka wypraw odkrywców prezentujących różne aspekty lokalnej specyfiki.
Cel tworzenia questów – wypraw odkrywców
Głównym celem questingu jest jak najbardziej efektywne i atrakcyjne zaprezentowanie dziedzictwa danego regionu czy miejscowości. Zwrócenie uwagi uczestnika tej gry terenowej na wyjątkowe elementy danego miejsca związane z lokalną specyfiką przyrodniczą, historyczną i kulturową. Ważne przy tym jest odkrywanie niezwykłego, unikalnego charakteru przestrzeni (tzw. ducha miejsca). Istotne w wyprawach odkrywców jest zwrócenie uwagi na zwyczajne z pozoru miejsca, dostrzeżenie w nich wyjątkowości i atrakcyjności.
Tajemnica atrakcyjności i skuteczności questingu w odkrywaniu i promowaniu danego miejsca kryje się w bezpośrednim zaangażowaniu zarówno twórców, jak i uczestników gry. Od dawna bowiem wiadomo, że najskuteczniejsza edukacja i poznawanie odbywa się poprzez osobiste doświadczenie. Jeśli dodać do tego elementy zabawy i poszukiwań skarbu to mamy gotową receptę na uatrakcyjnienie oferty edukacyjno-turystycznej danego miejsca!
Dla kogo questing?
Questing jako edukacyjna -turystyczna oferta adresowany jest do:
• turystów i gości danej miejscowości
• grup szkolnych, rodzin z dziećmi
• mieszkańców regionu (by lepiej poznali własną „małą ojczyznę“)
Cechami, które ułatwiają propagowanie tej gry są:
• łatwość narracji
• „bezobsługowość” (zasada „oprowadź się sam”)
• brak konieczności posiadania specyficznej infrastruktury.
QUESTING W PIGUŁCE:
• odkrycie na nowo regionu poprzez wyjątkowe elementy i historie związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym,
• aktywizacja lokalnej społeczności (dzieci, młodzież, regionaliści, zarządcy atrakcji turystycznych, osoby zajmujące się promocją),
• promocja regionu poprzez nową formę turystyki.
Quest można otrzymać w bibliotece oraz w naszych agroturystykach a także pobrać ze strony internetowej na niżej dołączonym linku:
http://questy.com.pl/pl/quests/228-o-zamku-w-owiesnie-przez-templariuszy-zbudowanym.html
Więcej o innych questach na stronie: www.questy.com.pl
Życzymy miłego questowania!!!