Już po raz trzeci w bibliotece w Owieśnie miały miejsce warsztaty na których wykonano palmę wielkanocną.
Współcześnie palma jest postrzegana przede wszystkim jako element tradycji oraz dekoracja. Dawniej wierzono, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie. Palma chroni przed nieczystymi mocami nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Zachowa domowników i ich inwentarz w zdrowiu i da im spokój. Uchroni też plony przed niepogodą – gradobiciem, powodzią, pożarem, burzą, wichurą. Przed laty po powrocie z kościoła w Niedzielę Palmową gospodynie dawały dzieciom do zjedzenia bazie kotki albo delikatnie uderzały palmami swoje dzieci. Wszystko dlatego, aby potomstwo było zahartowane, rosło silne i zdrowe. Kto cierpiał na ból gardła, też łykał bazie.
Palma wielkanocna jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, zwycięstwa, ale także symbolem męki oraz odkupienia.
Palma wielkanocna ma być kolorowa jak wiosna. Ma też dawać nadzieję, bo nadzieja rodzi się wiosną, jak przyroda budzi się do życia. I nasza palma taka była. Rdzeniem palmy były trzy części kija. Przystroiliśmy ją bukszpanem, suszonymi kłosami zbóż, traw oraz kwiatami wykonanymi własnoręcznie z krepiny i zwykłej bibuły podczas warsztatów w bibliotece, które odbywały się w marcu w każdą środę. Finałem warsztatów był udział w konkursie ogłoszonym przez proboszcza naszej parafii na najładniejszą palmę podczas Niedzieli Palmowej. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w Wielki Czwartek .
Po przez udział w warsztatach i w konkursie, chcieliśmy przede wszystkim podtrzymać tradycję, spotkać się po raz kolejny w bibliotece, zrobić coś wspólnie oraz nauczyć się czegoś nowego.
Zapraszamy do obejrzenia Galerii!!!